En Yüksek Oyu Aldılar Ama Atanamadılar

Yedi üniversiteye rektör ataması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muş Alparslan ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde en yüksek oyu alan adayları atamadı. 

YÖK'ten kendisine gelen listede bu iki üniversitedeki sıralama değiştirilmişti.

Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) önerdiği adaylar arasından Afyon Kocatepe, Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ), Dumlupınar, Karabük, Mardin Artuklu, Muş Alparslan ve Şırnak üniversiteleri için rektör atamalarını yaptı.

Laçiner, rektörlük seçiminde en yüksek oyu alarak birinci oldu. YÖK'ün Cumhurbaşkanlığı'na gönderdiği listede ise üçüncü sırada yer aldı. [Fotoğraf: AA-Arşiv]

YÖK sıralamayı değiştirip yolladı 

YÖK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’yle ilgili öneri listesinde üniversitedeki seçimlerin sıralamasını değiştirmişti. YÖK, ÇOMÜ’de 237 oyla birinci olan Eski Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’i üçüncü, 180 oyla ikinci olan Prof. Dr. Yücel Acer’i ise ilk sıraya alarak Erdoğan’a yollamıştı. Muş Alparslan Üniversitesi’nde ise üçüncü olan aday Prof. Dr. Ahmet Fethi Polat birinci sıraya, birinci olan Prof. Dr. Ekrem Atalan ise ikinci sıraya alınarak Cumhurbaşkanlığı’na yollanmıştı. Atalan 26, Polat ise 20 oy almıştı. Erdoğan, YÖK’ün değiştirdiği listeye göre atama yapmış oldu. 

5 üniversitede birinci adaylar atandı 

Diğer beş rektör atamasında YÖK, üniversite seçimlerinde ilk sırada olan adayları önermişti. Erdoğan’ın tercihi de bu adaylardan yana oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mustafa Solak, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Remzi Gören, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Refik Polat, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas atandı.

Çiçek yerine bağış yapın dedi

ÇOMÜ'de birinci olmasına karşın atanamayan eski Rektör Laçiner, Twitter'dan "Şehitler diyarında rektörlük yapmak çok büyük bir sorumluluktu. Her anında hizmet etmeye çalıştım. Bugün üzerimden büyük bir yük kalktı. 4 yıllık görev sürem boyunca desteğini esirgemeyen tüm arkadaşlarıma ve Çanakkale'ye şükranlarımı sunarım" açıklamasını yaptı.

Muş Alparslan Üniversitesi'ndeki seçimde üçüncü  olmasına karşın atanan Polat ise, üniversitenin internet sitesinden bir mesaj yayımladı. Polat mesajda, üniversitenin daha iyi yerlere gelmesi için çabalayacağını belirterek "Çiçek göndermek isteyenlerden istirhamım, bunun yerine ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hizmet veren, Muş Alparslan Üniversitesi Kalkındırma ve Dayanışma Vakfı'nın ilgili hesabına bağışta bulunmalarıdır" dedi.

İçerik Kaynağı - http://aljazeera.com.tr/haber/en-yuksek-oyu-aldilar-ama-atanamadilar

Facebook Yorumları

HallederizKanka Yorumları

Yorum eklemek için oturum açın.

Başlıklar

Neler neler...

Uyarı! Bu yorum onaylanmadığı için diğer üyeler tarafından görüntülenemeyecektir.